Cyfrowa telewizja naziemna (DVB-T) jest odpowiednikiem cyfrowej telewizji satelitarnej (DVB-S, np. Cyfra+) tylko nadawanej naziemnie. Telewizja w tym formacie oferuje zupełnie nowe możliwości (przede wszystkim dużo lepszą jakość nadawanych programów oraz nadawanie w systemie HDTV (programy w wysokiej rozdzielczości). Do tej pory w Polsce króluje analogowa telewizja naziemna (czyli standardowa TV, którą każdy może odbierać w swoim telewizorze za pomocą "zwyklej" anteny naziemnej). Naziemna telewizja cyfrowa na stałe zagości już w tym roku. Całkowite przejście na nadawanie cyfrowe nastąpi do końca 2013 roku i wiąże się z tym, iż odbiór programów naziemnych dla większości osób stanie się niemożliwy.
Nadajniki oraz transmitowane programy
Zielona Góra objęta jest zasięgiem czterech nadajników. Nadajniki są usytuowane są one w okolicach Wichowa, w Jemiołowie, w Zielonej Górze na ulicy Ptasiej oraz w őnieżnych Kotłach.
Ze wspomnianych nadajników można odbierać następujące kanały, które są przesyłane
analogowo:
TVP 1, TVP 2, TVP 3, TV4 oraz Polsat. Dodatkowo z nadajników w Jemiołowie i Wichowie nadawany jest sygnał
cyfrowy (DVB-T) Multipleksu 2. Sygnał z Jemiołowa nadawany jest na kanale 46, natomiast sygnał z Wichowa na kanale 41.
W ramach wspomnianego multipleksu można odbierać następujące kanały (oczywiście w cyfrowej jakości):
Polsat, TVN, TVN Siedem, TV Puls, TV 4. Najprawdopodobniej w okresie wakacyjnym do istniejącego multipleksu dołączone zostaną:
TV PULS 2, TV 6 oraz Polsat Sport News. Niewykluczone, że również w tym samym okresie zostanie uruchomiony Multipleks 1 z kanałami:
TVP 1, TVP 2, TVP Info Gorzów. W przyszłości (niestety bliżej nieokreślonej) można spodziewać się również takich programów jak:
TVP Kultura i TVP Historia W wielu dzielnicach można odebrać także kanały z zagranicy. W zachodniej części miasta łatwiej odebrać multipleksy z Niemiec (ARD, ZDF, RBB, MDR, 3Sat, KiKa, ZDF Neo, ZDFinfokanal, EinsFestival, arte, Phoenix) nadawane z Cottbus i Frankfurtu nad Odrą. Natomiast w południowych dzielnicach można odebrać kanały czeskie (ČT 1, ČT 2, ČT 24, ČT 4, Nova, Nova Cinema, Prima, Prima Cool, TV Barrandov, Public TV). W niektórych lokalizacjach dzięki dobremu usytuowaniu anteny istnieje możliwość odbioru Multipleksu 2 i Multipleksu 3 nadawanego ze őremu. Dzięki temu odebrać można dodatkowo 5 polskich kanałów (TVP 1, TVP 2, TVP Info Poznań, TVP Kultura, TVP Historia).
Co jest potrzebne aby odbierać sygnał cyfrowy?
Sygnał analogowy pokrywa większą część województwa lubuskiego, jednak aby uzyskać dobrą jakość odbioru instalacja musi się składać z 3 różnych anten, które muszą być odpowiednio ze sobą połączone, za pomocą specjalnych zwrotnic, sumatorów i wzmacniaczy. W rezultacie koszt takiej instalacji często wynosił ponad 500 zł, niestety także bez gwarancji, że odbiór wszystkich pięciu analogowych programów będzie idealny.
Odbiór cyfrowych kanałów cyfrowych (DVB-T) stawia zdecydowanie mniejsze wymagania. Do odbioru potrzebny jest specjalny dekoder pracujący w systemie MPEG-4. W większości nowych telewizorów jest on już wbudowany, ale co zrobić jeżeli posiadamy odbiornik starszego typu? Rozwiązaniem jest zewnętrzny dekoder do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej, który można podłączyć do dowolnego telewizora. Do odbioru DVB-T stosuje się dokładnie takie same anteny (na pasmo UHF) jak do odbioru telewizji analogowej, więc w większości przypadków nie ma konieczności jej wymiany. Zaleca się stosowanie anten wieloelementowych i w miarę możliwości wzmacniaczy antenowych. W miejscach o dużym natężeniu sygnału można zastosować antenę pokojową.
W przypadku posiadania domowej instalacji do odbioru telewizji analogowej, w przypadku gdy odbiór cyfrowy jest bez zarzutu, można jej nie modyfikować. Zalecamy jednakże jej maksymalne uproszczenie. W razie pytań prosimy o kontakt.
W jakim kierunku ustawić antenę?
Uzyskanie maksymalnie dobrego sygnału z nadajników DVB-T zależy od miejsca w którym będzie on odbierany. Podzielmy Zieloną Górę na dwie części, wzdłuż ulic Łużyckiej, Alei Konstytucji 3 Maja, Lwowskiej i Podgórnej. W północnej części miasta (Chynów, os. Zdrojowe, os. Zastalowskie, os. Batorego, os. Zacisze, os. Tysiąclecia) najłatwiej będzie odebrać sygnał z nadajnika w Jemiołowie (antenę należy skierować na północ). W południowych dzielnicach miasta (Jędrzychów, Raculka) znacznie łatwiej będzie odebrać sygnał z Wichowa (w tym przypadku antenę należy ustawić na południe). Jeżeli zdarzy się, że nadajnik w którego stronę chcemy ustawić antenę jest zasłonięty, bez obaw można ustawić antenę w kierunku przeciwnym. W większości przypadków prawidłowy odbiór udaje się uzyskać z dowolnego nadajnika (sygnał z obu tych nadajników jest na tyle silny, że nie powinno być takiego miejsca w którym odbiór nie byłby możliwy).
Podsumowując - zestaw do odbioru DVB-T musi składać się z szerokopasmowej anteny oraz dekodera DVB-T w standardzie MPEG-4. Poniżej przedstawiamy nasze propozycje odnośnie wyboru właściwego sprzętu.
Jaki wybrać sprzęt? Ile to kosztuje?
- Dla osób mieszkających w domkach jednorodzinnych lub tam gdzie istnieje możliwość instalacji na dachu proponujemy następującą antenę:
- W przypadku braku możliwości instalacji na dachu antenę można zamontować na balkonie lub na elewacji:
- Przy całkowitym braku możliwości anteny na zewnątrz pozostaje zakup anteny pokojowej:
- Jeżeli chodzi o dekodery cyfrowe do odbioru DVB-T w standardzie MPEG-4 to osobiście proponujemy wybór jednego z poniższych odbiorników:
HD - odbiornik umożliwia odbiór kanałów w wysokiej rozdzielczości (HDTV)
PVR - odbiornik umożliwia nagrywanie oglądanego programu na przenośnej pamięci lub twardym dysku